Pod Zámečkem 3638, Frýdek-Místek 73801

Kulové kohouty, ventily

Kulové kohouty a různé typy ventilů, jako jsou rohové ventily a pračkové ventily, hrají klíčovou roli v systému uzavírání a regulace průtoku vody v domácnostech. Je důležité věnovat jim pravidelnou údržbu, aby se předešlo problémům s jejich funkčností a prodloužila jejich životnost. Zde jsou konkrétní doporučení:

  1. Pravidelná údržba: Nejen kulové kohouty, ale také rohové ventily, pračkové ventily a další uzavírací zařízení je nutné pravidelně, minimálně dvakrát ročně, uzavřít a opět otevřít. Tím se předchází "zamrznutí" ventilu, což znamená, že se ventil zasekne a přestane fungovat správně.

  2. Zimní opatření: Během zimy, po uzavření venkovní části potrubí, je doporučeno nastavit kulové kohouty a zahradní ventily do mezipolohy. To znamená, že ventil by neměl být úplně otevřený ani úplně zavřený. V plně otevřeném stavu totiž může za koulí zůstat voda, která po zamrznutí může ventil poškodit. Nastavením do mezipolohy se minimalizuje riziko poškození způsobeného zamrznutou vodou.

Dodržování těchto jednoduchých kroků pomůže zajistit, že vaše ventily zůstanou funkční a nepoškozené i při změnách teplot a podmínkách, které mohou nastat během roku.

Těsnění

Při výběru a používání těsnění je důležité brát v úvahu několik faktorů, aby byla zajištěna správná funkčnost a dlouhá životnost instalace. Zde jsou klíčová doporučení a upozornění týkající se těsnění:

  1. Výběr těsnění podle teplotní odolnosti: Při výběru těsnění je nutné znát, jakým teplotám bude těsnění vystaveno. Správné těsnění by mělo odolávat konkrétním provozním podmínkám, včetně teplotních extrémů, aby nedošlo k jeho poškození nebo selhání.

  2. Těsnění závitů konopím: Použití konopí pro těsnění závitů většina výrobců nedoporučuje. Konopí při styku s vodou nabývá na objemu, což může vést k roztržení závitu. I když se dříve používaly konopné těsnění u černých a pozinkovaných tvarovek z tvárné litiny, které byly schopny odolat vyšším tlakům, dnešní materiály nejsou na takové podmínky stavěny.

  3. Těsnění teflonovou páskou: Teflonová páska je ideální pro těsnění, i když má vyšší spotřebu materiálu a neumožňuje zpětný pohyb montovaného výrobku. Pokud dojde ke zpětnému pohybu, je nutné spoj opět přetěsnit. Výhodou teflonové pásky je, že poskytuje kvalitní těsnění bez nutnosti použití velké síly.

  4. Těsnící provázky: Tyto jsou velmi často používány, ale je třeba dávat pozor na tzv. „přepakování“. Příliš silná vrstva těsnícího materiálu může poškodit závit, proto je nutné používat těsnící provázky s rozumem a citem.

  5. Použití těsnění s rozumem a citem: Všechny druhy těsnění mohou být použity efektivně, pokud jsou aplikovány správně a s ohledem na specifické podmínky dané instalace. Přiměřené množství a správná aplikace těsnícího materiálu jsou klíčové pro zajištění spolehlivého a dlouhotrvajícího spojení.

Dodržování těchto zásad pomůže předcházet problémům s těsněním a zajistit, že instalace bude fungovat správně a bez úniků.

Přihlásit odběr novinek

...už Vám nikdy nic neunikne!!!